Zimní výstup na Mandelstein
23. 1. 2022


Výstup na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, po neznačených neobvyklých cestách. Vystoupíme také na Skalku (831) a Vyhlídku ( 720m) a navštívíme zaniklou ves Jedlici.
Trasa cca 14 km je středně turisticky náročná. Půjdeme převážně po lesních cestách, po hraničním chodníčku i volně lesem.


Vycházíme: v 10 h z parkoviště nad Šejbami
GPS: 48.7218378N, 14.7780517E
Návrat: kolem 17 h tamtéž


S sebou jídlo a pití na celý den, oblečení dle počasí, pláštěnku
Přihlášení:
minimálně 48 hodin před začátkem výletu
tel: 608 072 506, email: michaela.vlckova@icloud.com
cena výletu: 270 Kč (děti do 15 let zdarma)
psi pouze po předchozí domluvě

23. 11. 2021

V nakladatelství Mýtiny vyšel dotisk obou dílů knihy Duchovní krajina Novohradských hor: Novohradsko a Horní hvozd. Obě knihy je možné zakoupit v knihovně Teologické fakulty (Kněžská a v obchodě Čaje a sušiny (Na Mlýnské stoce 5) v Českých Budějovicích a v KIC Nové Hrady a Borovany. Knihy si také můžete objednat na: https://www.mytiny.cz/blog/knihy-nakladatelstvi-mytiny


Pohoří - čtvrtý díl série videodokumentů TF JU

je volně ke zhlédnutí na YouTube kanálu Teologické fakulty Jihočeské univerzity:

https://www.youtube.com/watch?v=Lh-dmYO2QKI


Duchovní krajina Novohradských hor/Horní hvozd

Michaela Vlčková, Mýtiny 2021

Kniha představuje centra, kolem nichž se soustředil duchovní život v Horním hvozdu Novohradských hor, v krajině, pro niž je charakteristické jen vzácně uchované kulturní dědictví. Houževnaté snahy o vybudování kulturní krajiny se v divokém hraničním hvozdu udržely pouhých dvě stě let a stop po někdejším životě tu zbylo málo. Celé vesnice zmizely. A přece — zůstal můstek přes potok a malovaný plechový hrnek. Rybízový keř a jasanová alej.
Kniha se nesoustředí pouze na sakrální památky a církevní aktivity v oblasti. Autorka načrtává život v Horním hvozdu podle popisu pamětníků a zároveň vychází ze stop, které ještě v krajině lze nalézt, byť jich dnes není mnoho. Cesty novohradskou duchovní krajinou vedou také přes hory, lesem a podél vody. Sledují krásu přírody i lidské osudy spojené s konkrétními místy. Každá stopa života, každý příběh, člověk, který tu žije, je jako malý zázrak.
328 stran

cena 600 Kč, 750 Kč včetně poštovného balného

knihu je možné zakoupit v Nových Hradech v kulturním a informačním centru: Náměstí Republiky 46 a v Českých Budějovicích: Čaje a sušiny, Na Mlýnské stoce 5


Knihu jsme pokřtili 18. 6. na Žofíně. Kmotry byli Erich Altmann, Martin Kruppauer a Jakub Zahradník. Křtili vodou z horských toků Černé, Pohořského potoka a Lužnice.


14. 6. 2021

Pokračujeme v obnově kaple na Mýtinách. Ještě chybí klenba, omítky a krov. Můžete také pomoci k obnově kaple a místa.


Cetviny - druhý díl nové série videodokumentů TF JU

je volně ke zhlédnutí na YouTube kanálu Teologické fakulty Jihočeské univerzity

https://www.youtube.com/watch?v=uw-mQJXsNCA&list=PL_cU2Gsvem3mdJHJtV_cK6rQxdVTeKzF_&index=3


Poutní cesty - první díl nové série videodokumentů TF JU

První epizoda série „Poutní cesty“ je volně ke zhlédnutí na YouTube kanálu Teologické fakulty Jihočeské univerzity, kde budou postupně zveřejnovány i další pokračování cyklu.

https://www.youtube.com/watch?v=KGN65ZY5H2w&t=446s


Vývvvlll