Exkurze do zaniklých vesnic pod Kamencem
13.5. 2023

Pohoří na Šumavě a přilehlé osady obývalo na začátku 20. století přes 1200 obyvatel. Kdysi tu bývaly sklárny, později vesnice s prosperujícími živnostmi, obchody, hostinci, pivovarem, mlýny, školou. Na polích se pěstovalo obilí i zelí a mák. Exkurze povede po stopách někdejšího života krajinou dnes již zaniklých obcí (Pavlína, Schwarzviertel, Šance, Berau) pod Kamnecem, nejvyšší horou Novohradských hor na české straně. Trasa cca 12 km povede převážně po lesních cestách, ale také mimo ně. Doporučujeme vodě odolnou obuv.

začátek: 10 h, parkoviště v Pohoří na Šumavě (48.6046122N, 14.7016750E)

konec: kolem 16 h tamtéž
doprava vlastní
s sebou: jídlo a pití na celý den, pevnou obuv, oblečení dle počasí.

Pořádá: Spolek Krajina Novohradska (www.krajinanovohradska.cz)

Průvodci: Michaela Vlčková, Aleš Kuz, Krajina Novohradska z.s.

vstupné: 300 Kč
děti zdarma
psi pouze po předchozí domluvě

více info:
michaela.vlckova@krajinanovohradska.cz
608 072 506Výlet na Mandelstein s Šumavou Literou
9. 10.

Šumava Litera Plus vám nabízí ještě jeden výlet, který je tentokrát zaměřený na území Novohradských hor a bude v neděli 9. října. Na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, krajinou zaniklých obcí Mýtiny / Kropfschlag, Veveří / Piberschlag a Jedlici / Gölitz nás provede Michaela Vlčková, autorka knihy "Duchovní krajinou Novohradských hor" a jedna z přednášejících hostů letošního ročníku.

CZ: https://www.sumava-litera.cz/.../202209-vylet-na.../

#festival #knihy #sumava #litera #nominace #bayerischer #wald #přeshraniční #spoluprace #grenzüberschreitende #zusammenarbeit

Šumava Litera Plus bietet Ihnen am Sonntag, den 9. Oktober, eine weitere Reise an, die sich diesmal auf das Gebiet des Novohradské hory-Gebirges konzentriert. Michaela Vlčková, Autorin des Buches "Spirituelle Landschaft des Gratzener Bergland" und eine der diesjährigen Gastrednerinnen, wird uns auf den Grenzberg, einen Wallfahrtsort der Vertriebenen, durch die Landschaft der ausgestorbenen Dörfer Mýtiny / Kropfschlag, Veveří / Piberschlag und Jedlici / Gölitz führen.

DE: https://www.sumava-litera.cz/.../202209-ein-ausflug-zum.../
23. 11. 2021

V nakladatelství Mýtiny vyšel dotisk obou dílů knihy Duchovní krajina Novohradských hor: Novohradsko a Horní hvozd. Obě knihy je možné zakoupit v knihovně Teologické fakulty (Kněžská a v obchodě Čaje a sušiny (Na Mlýnské stoce 5) v Českých Budějovicích a v KIC Nové Hrady a Borovany. Knihy si také můžete objednat na: https://www.mytiny.cz/blog/knihy-nakladatelstvi-mytiny

Vývvvlll