Divočinou Novohradských hor

  • výlety do odlehlých částí Novohradských hor

  • mimo značené cesty a turisticky frekventovaná místa

  • komentované výlety s průvodcem

  • pro menší skupiny (3-12 osob)

Přáli jste si někdy opustit značené cesty a nechat se vést jen lesními cestami a pěšinami?
Chtěli byste se vydat na vrcholy kopců a podél potoků, přes horské louky a lesy, kde žádné cesty nevedou?
Máte rádi Novohradské hory a chtěli byste je lépe poznat?

Výlety „divočinou Novohradských hor“ jsou zaměřené na místa výjimečná svým půvabem, opuštěností, přírodními krásami i kulturně-historickým významem. Jsou určené pro malé skupiny 3-12 osob. Vyšší turistická náročnost tras je dána tím, že vedou někdy hůře prostupným terénem. Trasy jsou voleny převážně mimo značené cesty a turisticky hojně navštěvované lokality. Výpravy jsou vedené průvodcem, který vás provede a poskytne informace o místech zajímavých z přírodního i historického hlediska, na něž byste někdy sami těžko hledali cestu. Výlety se konají za každého počasí.

Přihlášení:
minimálně 48 hodin před začátkem výletu
tel: 608 072 506, email: michaela.vlckova@icloud.com

cena výletu: 270 Kč (děti do 15 let zdarma)

Průvodce:
Michaela Vlčková (1978) vede exkurze do Novohradských hor také v rámci kurzů a seminářů na Jihočeské univerzitě (Křesťanské symboly v krajině Novohradských hor), píše texty a vydává knihy o Novohradských horách, zejména se zaměřením na sakrální památky zdejšího regionu.

podzim 2019/zima 2020

Na Myslivnu
14. 9.

Myslivna je na české straně druhou nejvyšší horu Novohradských hor, mohutným masivem, na který navazují další tisícimetrové vrcholy. Na Myslivnu nevedou značené cest. Je pustou horou s krásnými, starými bukovými lesy. Vrcholové části jsou po orkánu Kyryl z části holé a skýtají úchvatné výhledy. Vystoupáme také na Vyhlídku (841 m) a Janský vrch (990 m ), navštívíme bývalý Terčí Dvůr a bývalou Terčí Huť . Výchozí místo: Pohorská Ves u kostela. čas: 9:45 hod ( 9:42 příjezd autobusu navazujícího na vlak z Kaplice-nádraží, žel. zast.). návrat: před 18 hod (18:08 odjezd autobusu směr Kaplice-nádraží, žel. zast.). Trasa je turisticky středně turisticky náročná, většinou po lesních cestách, cca 18 km.

Klauzury u Pohoří na Šumavě: Kapelung a Höllauteich
19. 10.

Nedaleko Pohoří na Šumavě se nachází několik klauzur – nádrží, které sloužily k plavení dřeva na české i rakouské straně. Český Kapelung i rakouský Höllauteich leží v lesích mimo značené cesty. Kromě těchto lesních nádrží si prohlédneme přírodní rezervaci Prameniště Pohořského potoka a pozůstatky zaniklých usedlostí v okolí Pohoří na Šumavě a vystoupíme na Hölberg (1000 m n.m.). Výchozí místo: Pohoří na Šumavě parkoviště (GPS: 48.6046056N, 14.7014981E) čas: 10 hod návrat: mezi 17 a 18 hod Trasa je turisticky středně náročná, většinou po lesních cestách, v závěru loukami, doporučuji dobře impregnovanou obuv v případě deštivého počasí, cca 18 km.
Nutnost vlastní dopravy.

Na Vysokou
10. 11.

Hojná Voda - pramen a horní tok Stropnice - prales Hojná Voda - vrchol Vysoké její skalní útvary - Hojná Voda

Výchozí místo: Hojná Voda, autobusová zastávka, v 9:30
návrat: tamtéž 16:00
Možnost využít linkovou autobusovou dopravu - odjezd z Budějovic v 8:00 hod (s přestupem v Trhových Svinech) zpět z v 16:05 z Hojné Vody.

Adventní pouť na Mýtiny
(putování krajinou zaniklých obcí pod Mandelsteinem s adventními motivy. zdarma, bez omezení kapacity)
8. 12.

Krajinou rybníků - podhůří Novohradských hor
19. 1.

Na Mandelstein
23. 2.